Kada bi se plata delila po stepenu rizika koji posao nosi, standard nekih radnika bio bi sasvim drugačiji nego što je sada.
Ukoliko bi zidar rešio, a standard mu dozvolio, životno da se osigura, svaka rata bila bi mu i 15 odsto veća nego kancelarijskom službeniku. Zidar u proseku zaradi 28.000 dinara, a bankarski službenik najmanje 60.000 dinara.
A obračun osiguranja zidara izgledao bi ovako: svake godine davao bi 1.150 evra. Bankarski službenik bi, pak, davao po 1.000 evra. Posle, na primer, dve decenije, zidar bi osiguranju dao 3.000 evra više. A osigurana suma i za njega i za službenika bila bi ista – 21.000 evra.
Radnik koji radi na poslovima obezbeđenja, po parametrima osiguravajućih kuća, između ostalih, imao bi mnog veću platu od sadašnjih 17.000 dinara, što je dva i po puta manje od zvaničnog proseka.
“Rizičan posao obavljaju pripadnici vojnih snaga, ali ne oni koji rade u administraciji”, objašnjavaju u jednoj osiguravajućoj kući. “Na vrhu liste su svi koji rade sa lako zapaljivim i eksplozivnim materijama, padobranci, piloti, rudari. Rizik, ali nešto manji, nosi i posao profesionalnog vozača, građevinara, vatrogasca, kao i policajca.”
Sindikati policije više su puta upozoravali da prosek u njihovoj službi diže upravo administracija. Rudari, s druge strane beže proseku. Oni primaju oko 68.000 dinara. Piloti u civilnom saobraćaju su među retkima čiji j rizik na poslu adekvatno nagrađen, sa oko 300.000 dinara mesečno.
Kancelarijski sto i stolica skoro su siguran znak da profesija ne spada u rizične. Bez obaveznih doplata osigarnje uplaćuju administativci, bankarski službenici. Opasnost ne vreba, veruju osiguravači, ni frizere, nastavnike, pa ni prodavce.
Ali nije u pitanju samo radno mesto. Osiguravajua društva zanima i čime se njihovi klijenti bave u slobodno vreme. Na procenu rizika može da utiče i hobi. Svakako je rizično za život ako mu je hobi padobranstvo, paraglajding, bandži-džamping, ronjenje, speleologija, auto- trke, moto-trke…
U praksi se, neretko, beleže slučajevi da osiguranici koji se inače bave nerizičnim profesijama, ne dobiju ni dinara odštete pošto su nezgodu „zaradili“ na skijanju, ili u pokušaju amaterskog planinarenja..
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.