SVE VIŠE ZEMALJA UVODI POREZ NA BANKE
Dok hrvatska premijerka Jadranka Kosor upozorava banke da moraju da smanje kamate ili će ih dodatno oporezovati, kod nas na tako nešto niko i ne pomišlja. Ekonomski stručnjaci imaju različite stavove o ovom pitanju.
Kosorova je javno pozvala banke da snize nerealno visoke kamate, zapretivši da će u suprotnom Vlada primeniti mađarski model i razmisliti o uvođenju bankarskog poreza i ocenila da „banke koje dobro posluju moraju da snose deo tereta krize”. Za danas je premijerka najavila razgovor sa šefovima banaka.
Privreda na gubitku
– Tema razgovora bi trebalo da bude upozorenje bankarima da počnu da spuštaju kamatne stope, jer građani sve teže žive i otplaćuju rate kredita, a previsoke stope koče i ulagače i investicije. Hrvatske banke su tokom prošle godine ostvarile dobit od 4,6 milijardi kuna (621 miliona evra) – prenose tamošnji mediji.
U Srbiji se, s druge strane, o ovoj ideji uopšte ne razmišlja, iako je država na razne načine oporezovala privredu i sve one sa velikim stanovima, skupim kolima, pa čak i korisnike mobilnih telefona.
Profesor Mlađen Kovačević, član Akademije ekonomskih nauka, kaže da ovdašnji ekonomski vizionari često ističu kao najveći uspeh to što su strane banke prisutne u našoj zemlji.
– Za mene je bankarstvo dobro ako obezbeđuje povoljne kamatne stope, da i privreda od toga ima koristi. Kod nas su, nažalost, kamate uvek bile jako visoke. Bankari se brane većim rizikom za poslovanje u Srbiji, pa tvrde da su im zbog toga kamate visoke. Činjenica je da su kod nas kamate ekstremno visoke, ali se ponekad pitam i da li su se strane banke možda dogovorile i stvorile neki kartel, neki prećutni sporazum jer su svesne da je ovde potreba za novcem ogromna zbog nelikvidnosti privrede – ocenjuje Kovačević.
On smatra da su banke u Srbiji u privilegovanom položaju.
– Kada imamo slabu Vladu, teško da možemo da očekujemo neki rezultat. Ali ne treba se ni predati i prepustiti bankama da rade kako su zamislile – kaže Kovačević i zaključuje da nije ubeđen da bi porez na banke ovde prošao jer je to „svet za sebe”.
Kriva je država
S druge strane, profesor na fakultetu Singidunum Zoran Jeremić tvrdi da su kamate u Srbiji visoke u odnosu na zemlje u okruženju zbog više referentne kamatne stope u odnosu na pomenute zemlje.
– U Srbiji postoji delimično pogrešna slika o bankarskom sektoru. Možda je svega od šest do sedam banaka profitabilno, dok veći deo tog sektora nije. Uvođenje poreza na banke dodatno bi ih opteretilo. Različita je situacija u Hrvatskoj i kod nas jer nije ista stopa inflacije, nije ista referentna kamatna stopa… Naravno da bi porez na banke bio jako popularan potez, koji ima i tu socijalnu priču u sebi. Poenta je da kada bi se smanjila referentna kamatna stopa, bile bi niže i kamate – poručuje Jeremić.
Brojke:
21 milijardu dinara zaradile banke u Srbiji za devet meseci prošle godine
2,5 milijardi funti očekuje Engleska od poreza na banke
621 milion evra zaradile banke u Hrvatskoj u 2010.
2,5 milijardi funti očekuje Engleska od poreza na banke
621 milion evra zaradile banke u Hrvatskoj u 2010.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.